Artists

you can view individuals Artists organized by media

or

view individual Artists in alphabetical order below 

Michael & Tiffany ALLEN: folk art, found art assemblages (Port Hardy)

Jeanne ALLEY: painting  (Coal Harbour)

Kathleen BLOHM: pottery, mixed media, collage, assemblages (Sointula)

Kathleen BOLIVAR: painting

Laura BURNS: photographer, painter

Sara BURR: (Alert Bay)

Carmen BURROWS:     (Sointula)

Betty CARLSON: painting (Sointula)

Kerry CHRISTOU: christmas themed decor, Santas and wreaths (Port Alice)

Christine CORNELIA:         (Sointula)

Dave COUSINS: metalwork (Port Alice)

Marnie CROWE:       (Sointula)

Valerie CURRY:           (Sointula)

Debra DAVIDGE: mixed media, collage, assemblages (Coal Harbour)

Monica DALY: carving and painting

Wendy DAVIS:    (Sointula)

Beth DUNLOP: painting acrylic (Alert Bay)

Janet ETTER:   (Sointula)

Courtney FRIGSTADD: musician (Port Alice)

Rita GRIER: pottery, jewelry, painting  (Port Hardy)

Francis GUENETTE: writer (Port Alice)

Elisse HAGEN: jeweller (Port Hardy)

Kathy HARDER: painting (Port McNeill)

Regan HICKLING: woodworking (Port Alice)

Brian HIEBERT: drawings (Port McNeill)

Daniel HILLERT: photography (Sointula)

Jenny HYSLOP:                       (Sointula)

Caitlyn INGLIS: painting, sculpture (Port Alice)

Jeannette JOHANSSON: painting watercolours, acrylic (Port Hardy)

Porgie JOLIFFE: mixed media assemblages (Alert Bay)

Linnet KERR:       (Sointula)

Elaine KIESEL: felted wool, knitting  (Coal Harbour) 

Lore KRISTIANSEN: painting acrylic (Port Alice)

Jan LEHDE:     (Sointula)

Rachel LLOYD: painting watercolour  (Port McNeill)

Debra LYNN: writer (Port Alice)

Gloria McALEER: fabric and fibre

Darrell MACINTOSH: photography (Port Alice)

Julian MAYHR: metal work (Port Hardy)

Yvonne MAXIMCHUK: painting acrylic, pottery, writing  (Gilford Island, Port McNeill)

Mary McKINLEY: potter (Port McNeill)

Michele MEISLER:   (Sointula)

Fred MIDDLETON: writer, performance artist (Sointula)

Susan MOHLER: stained glass, large panel  (Port Alice) 

Yolana MORTENSEN:     (Sointula)

Tim MOTCHMAN: woodworking (Sointula)

Albert MUNRO: pottery & ceramics (Gilford island, (Port McNeill)

NIC: North Island College students

NISS : North Island Secondary School students

Dan NORDIN: painting acrylic (Port Alice)

Christine E. O’DONNELL: painting, drawing (Alert Bay)

Kevin Ogren: musician, art teacher

Claire O’SULLIVAN: sculpture (Port Alice)

Mary PARK: painting, watercolour, oil, acrylic (Nimpkish Heights, Port McNeill)

Sally PEART:       (Sointula)

CW PETERSEN (Alert Bay)

PHSS Port Hardy Secondary School students

Breanna PODLASLY: pastels (Sointula, Campbell River)

Robin QUIRK: photography (Alert Bay)

Sylvie RINGER: painting, drawing (Sointula)

Jessie ROLAND: paintings watercolour (Port Hardy)

Sheila ROOTE:              (Sointula)

Marc ROPER: woodworking, sculpture (Port Alice)

Jim ROSGEN:       (Sointula)

Jan ROSGEN: mixed media, collage, assemblages (Sointula)

Sylvie RINGER: art teacher (Port McNeill)

Stephanie ROCKMAN: writer, performance artist (Sointula)

Sonam SENGE:   (Alert Bay)

Robin SMITH:     (Sointula)

Joan E. STONE: painting, poetry  (Alert Bay)

Danielle TYRE: painting, ceramics (Hyde Creek / (Port McNeill)

Victor: performer (Sointula)

Tyler WALLACE: painting, Alert Bay, Port Alice, Sointula

Pat WARRINGTON: mixed media, collage, assemblages (Alert Bay)

WATSON: woodwork   (Port Alice)

Trish WEATHERALL: journalist, writer, photographer (Port Alice)

Marian WHITE:   painter (Sointula)

Sharon WHITEHEAD: painting watercolour, fabric, quilting (Port Hardy)

Deb WIGGINS: fused glass & stained glass (Sointula)

Patricia Ann WILSONpainting, mixed media, collage, assemblages (Port Hardy & Coal Harbour)

Marek J. ZALESKI: film & movie (Sayward)